Biegaczka

Bieganie – popularny i zdrowy sport

Dbanie o kondycję fizyczną to niezwykle istotna sprawa, którą powinien zajmować się każdy. Szczególnie osoby z siedzącą pracą powinny dbać o ruch. Wysiłek fizyczny poprawia nie tylko kondycję, siłę, ale także pozytywnie wpływa na układy krążenia i oddechowy. Co zostało już wielokrotnie udowadniane, wysiłek fizyczny ma także świetny wpływ na psychikę. Nieustanne przesiadywanie przed komputerem i telewizorem prowadzi bowiem nawet do depresji.

Bieganie, czy inaczej jogging, to sport, który w Polsce stał się popularny w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Jego popularność wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie do tej pory jest niezwykle popularny w klasie średniej, a ostatnio właściwie biegających można spotkać wszędzie, w każdym wieku i w każdym statusie społecznym czy finansowym.

Dlaczego warto biegać?

Poza oczywistymi pozytywami jak poprawa kondycji, poprawa wydolności krążeniowej, wzmocnienie mięśni, warto wymienić także świetne właściwości odchudzające. Bieganie od zawsze znajduje się bardzo wysoko we wszystkich rankingach na sporty odchudzające. Wynika to przede wszystkim z faktu, że biegając zmuszamy prawie wszystkie mięśnie do pracy. Co bardzo ważne, wysiłek fizyczny podczas biegu jest rozłożony w czasie i organizm po spaleniu wartości odżywczych z krwi, zaczyna korzystać z zapasów skumulowanych w tkance tłuszczowej.

Początki z bieganiem

Choć sport ten ma szereg zasad, to warto także wiedzieć, że jest niestety także dość uciążliwy dla stawów, szczególnie kolanowych. Niektórzy w związku z tym stosują usztywniacze, jednak powoduje to „rozleniwienie” mięśni i może być jedną z pośrednich przyczyn urazów. Ważne są odpowiednie buty i dobór dróg do biegania. Buty powinny mocno amortyzować twardość terenu, a przede wszystkim powinniśmy biegać głównie po drogach gruntowych, ponieważ twardy asfalt lub chodniki mogą przyczynić się do nadwyrężenia stawów kolanowych. Bardzo ważna jest także dobra rozgrzewka, warto poświęcić jej nawet kilka dodatkowych minut zaraz przed biegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *