Bieganie – jak zacząć?

bieganiePoczątki w uprawianiu sportu zawsze są najtrudniejsze, pierwszych kilka sesji treningowych to prawdziwe wyzwanie. Niestety bardzo często właśnie na tym etapie wiele osób rezygnuje. Jak więc rozpocząć i pozostać przy treningach?

Najlepsza pora roku na początki

Rozpoczynanie biegania zimą to nie najlepszy pomysł, podobnie jesienią, szybko możemy się przeziębić i aura nie będzie zachęcała do aktywności. Lato z kolei to pora roku kiedy jest zwyczajnie gorąco i parno, a w takich warunkach ćwiczy się wyjątkowo trudno. Zdecydowanie najlepszą porą roku na rozpoczęcie przygody z bieganiem jest wiosna. Szczególnie poranne bieganie może wręcz sprawiać przyjemność.

Kilka wydatków

Choć bieganie jest sportem, który nie wymaga dużego nakładu finansowego, to jednak warto wydać parę złotych. Zdecydowanie najważniejsze są odpowiednie buty, amortyzują one bowiem nierówności, chronią kostkę przed urazami i przede wszystkim ochraniają stawy kolanowe. Dodatkowa odzież wcale nie musi być specjalistyczna, ważne aby była wygodna, przewiewna i nie ograniczała ruchów.

Początki biegania

Każdy trening powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką, przy bieganiu największą uwagę warto zwrócić na kolana oraz kostki, bo to one są najbardziej narażone na urazy. Nie powinno się także od razu przechodzić do biegu, szybki spacer nawet kilkaset metrów powinien być standardem. Pobieganiu powinniśmy chodzić do momentu uspokojenia oddechu i serca. Jednak na samym początku przygody z tym sportem lepiej zaczynać od bardzo krótkich dystansów. Pierwsze zakwasy to największy wróg motywacji początkującego biegacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *