Ecodriving – oszczędna pod każdym względem jazda

autoJazda samochodem to dal wielu kierowców obowiązek, mimo stosowania wielu promocji i akcji propagandowych, niektóre osoby zwyczajnie nie mogą przesiąść się na komunikację miejską. Jeśli koszty eksploatacji auta zaczynają być ciężarem (co teraz nie jest niczym zaskakującym) to muszą szukać sposobów na obniżenie kosztów jazdy. Świetnie sprawdzi się właśnie ecodriving.

Jest to technika jazdy w pełni skupiająca się na obniżeniu kosztów eksploatacji pojazdu. Teoretycznie powstała w celu ochrony środowiska, faktycznie ma cele czysto ekonomiczne i pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy bez inwestowania w auto jak dzieje się w przypadku montażu instalacji gazowej. Co ważne stosowanie jej nie jest zależne od jednostki napędowej.

Zasady ecodrivingu

Podstawowymi zasadami są utrzymywanie płynnej jazdy oraz ograniczenie prędkości do 100 -110 km/h . Płynna jazda to nic innego jak unikanie hamowania i nadmiernego przyspieszania. Kierowca musi dostosować tak prędkość, aby wpasowywać się w światła miejskie i jeśli to możliwe starać się dojechać do skrzyżowania tak, aby dopasować się do ruchu i przejechać bez zatrzymywania. Jest to najtrudniejsza część tej techniki, ale przy tym daje najlepsze efekty przede wszystkim w mieście. Ograniczanie swojej maksymalnej prędkości to akurat sposób najłatwiejszy. Dlaczego akurat najlepiej ograniczać się do 100km/h? Ponieważ przy większych prędkościach auta muszą walczyć z coraz silniejszym oporem powietrza. Jadąc już o 40 km/h więcej zwiększamy spalanie nawet o 30%.

Korzyści z ecodrivingu

Pierwsza i najczęściej wymieniana korzyść to mniejsze spalanie paliwa. Zarówno w mieście jak i w trasie możemy zaoszczędzić nawet 10 – 30 % paliwa. Jednak to nie wszystko, ponieważ taki styl jazdy powoduje mniejsze zużycie eksploatacyjnych części samochodu. Największy wpływ ma na klocki hamulcowe oraz tarcze, które zwyczajnie mniej się zużywają. Kolejna część na której zaoszczędzimy to sprzęgło i skrzynia biegów – zwyczajnie mniej będziemy z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *