plaza

Gorące lato

plazaLipiec i sierpień to dwa najgorętsze miesiące w naszym klimacie. Zwłaszcza w ostatnich latach jest naprawdę gorąco, bo temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 stopni. Każdy z nas lubi ciepło, ale takie upały potrafią być naprawdę dokuczliwe, a nawet niebezpieczne. Dla wysokociśnieniowców, osób starszych i dzieci przebywanie na dworze w taką pogodę jest zdecydowanie niewskazane. Jak ochłodzić się w takim upale?

Tylko w cieniu

Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, a z nieba leje się żar nikomu nie polecamy leżenia plackiem na plaży. Zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy słońce świeci najbardziej. Lepiej w takie dni chować się w głębokim cieniu lub w ogóle nie wychodzić z domu. Na słońcu stosować filtry przeciwsłoneczne z wysokim faktorem i nosić kapelusz.

Zimne napoje i lody

Szukając odrobiny ochłody niejednokrotnie latem sięgamy po lody i zimne napoje z lodem. To niestety jeden z podstawowych błędów, który może się dla nas skończyć w najlepszym razie zapaleniem gardła. Lepiej pić napoje w temperaturze pokojowej lub letnią herbatę. Pamiętajmy również, że piwo wypite na słońcu ma dużo większą moc i w żadnym

Kąpiel w zimnej wodzie

Oczywiście doskonałym sposobem na schłodzenie organizmu i orzeźwienie jest kąpiel w jeziorze, morzu lub przydomowym basenie. Po takiej kąpieli z pewnością poczujemy się dużo lepiej, jednak i tutaj należy uważać. Nigdy nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Ponadto zawsze wchodzimy do wody stopniowo, zwłaszcza jeżeli długo leżeliśmy na słońcu, a nasz organizm jest bardzo nagrzany. W ten sposób bronimy się przed szokiem termicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *