grzejnik

Ogrzewanie – jak wybrać najlepsze?

grzejnikW naszej szerokości geograficznej ogrzewanie jest niezwykle istotne. Okres grzewczy to przeciętnie około 5 miesięcy czyli prawie połowa roku. Przez ten czas trzeba utrzymywać komfortową temperaturę w domu, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli jesteśmy przed podjęciem decyzji o zmianie paliwa opałowego lub budujemy nowy dom i po raz pierwszy musimy zadecydować o instalacji grzewczej warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Wygoda

Wybierając ogrzewanie do domu bardzo ważnym jest to jak dużo czasu możemy poświęcić na opiekę nad piecem. W zależności od rozwiązania możemy spędzić w kotłowni od nawet kilku godzin dziennie do dosłownie godzinki rocznie. Ogrzewanie wymagające najmniejszej naszej ingerencji to piec gazowy podłączony do instalacji gazowej miasta. Piec wymaga jedynie konserwacji i ustawiania ciepła. Ogrzewanie olejowe jest również mało wymagające jeśli chodzi o czas, trzeba tylko pilnować zbiorników z opałem. Więcej czasu zajmuje opieka nad piecami na paliwa stałe z podajnikiem. Trzeba bowiem raz na nawet kilka dni zejść i uzupełnić opał, a także przynajmniej raz w roku wyczyścić piec, choć lepiej jest robić to np. raz w miesiącu. Piece bez podajników na opał stały, posiadające tylko ruszta wymagają wielokrotnych odwiedzin w kotłowni codziennie, rano po pracy i wieczorem.

Koszt

Wykonując remont czy budując dom zawsze patrzymy na koszty, patrząc na początkowe to większość rozwiązań jest podobna. Jednak już sama eksploatacja jest w różnym stopniu obciążeniem dla portfela. Najtańsze wyjście to piece na paliwa stałe – wymagają dużo pracy, jednak koszt opału jest dużo niższy. Droższym wyjściem jest gaz, który właściwie co roku jest dużo droższy. Ogrzewanie olejowe to zdecydowanie najdroższy sposób na ogrzanie domu.

Wybierając opał zwykle decydujemy pomiędzy kosztami, a wygodą użytkowania. W domu zawsze powinna utrzymywać się temperatura powyżej zera, dlatego osoby często wyjeżdżające bardziej będą ceniły sobie ogrzewanie gazowe i olejowe. Każdy kto chce zaoszczędzić, kupi tani piec tzw. śmieciówkę, do którego wrzucą i drewno i węgiel, przez co będą mogli sporo zaoszczędzić, jednak co dziennie ktoś musi przy piecu spędzić sporo czasu na rozpalenie i pilnowanie ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *