Jak oszczędzać – domowy budżet

Domowy budżetZarabianie pieniędzy to oczywiście podstawa jeśli chodzi o utrzymanie rodziny. Często jednak jest tak, że im więcej zarabiamy tym więcej potrzebujemy. Niestety konsumenckie społeczeństwo samo popycha nas do wydawania wszystkich pieniędzy, a nawet zaciągania kredytów. Postaramy się podać kilka przykładów i sposobów na ograniczenie wydatków, a zawsze jest na czym oszczędzić i bardzo często kwoty są dość duże.

Analiza budżetu

Najważniejsze jednak to bardzo dokładne analizowanie domowego budżetu. Każdy paragon, rachunek czy zapisywanie kwot wydawanych na rynkach to podstawa w zapanowaniu nad domowym budżetem. Każdy może to robić oczywiście po swojemu, ale zdecydowanie najlepiej sprawdza się Excel. Tylko tak zdamy sobie sprawę z tego na co wydajemy pieniądze i gdzie najłatwiej oszczędzić. Jest to szczególnie ważne, jeśli dużo płacimy kartą – wtedy bowiem najłatwiej bowiem stracić rachubę.

Wydatki na jedzenie

Bardzo często właśnie tu można sporo zaoszczędzić. Niestety wiele polskich rodzin, pomimo problemów finansowych zwyczajnie marnuje żywność. Idąc na zakupy zamiast korzystać z list zakupów, idą na żywioł i łapią się w sidła „promocji”. Oszczędzanie na promocjach wymaga wprawy. Zawsze więc dzień przed zakupami warto zrobić dokładny przegląd lodówki i szafek. To czego brakuje zwyczajnie zapisujemy na liście. Co tydzień zwykle schodzi w domu podobna ilość mięsa, nabiału i innych produktów, dlatego kupując nie warto przesadzać. Nawet jeśli zabraknie wędlin w ostatni dzień, można trzymać w lodówce kilka produktów o długiej dacie ważności jak pasztety, które zastąpią brakujące produkty.

Samochód

Auto z założenia niestety jest drogie w utrzymaniu, począwszy od drożejącego paliwa a kończąc na naprawach czy ubezpieczeniu. Warto więc także zastanowić się nad skracaniem codziennych tras. Bardzo wielu kierowców nie liczy nawet przejazdów po 5 – 10 km, czyli tzw. wyskoczenia do miasta. Takie wyjazdy zbierają się w całkiem spore trasy w miesiącu. Jeśli więc po pracy mamy coś do załatwienia, lepiej podjechać w drodze powrotnej niż jechać do domu „ogarnąć się” i dopiero wtedy wybrać się na zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *