smutek

Psychoterapeuta – pomoc w trudnych przypadkach

smutekPsychologia jest jedną z nauk, które dopiero się rozwijają. Faktycznie jeszcze kilkanaście lat temu wiele ze stosowanych rozwiązań jest dziś uznawanych za szkodliwe – świadczy to o tym jak młoda jest ta nauka. Zdecydowanie można jednak stwierdzić, że obecnie psychologia już dojrzewa. Podział przypadków na te kierowane do psychologa, psychoterapeuty i psychiatry jest jednym z przykładów dlaczego można tak sądzić.

Kim jest psychoterapeuta

W dużym skrócie osoba zajmująca się psychologia, do której trafiają trudniejsze przypadki niż do psychologa, ale mniej poważne niż do psychiatry. Psychoterapeuci zajmują się uzależnieniami czy problemami wynikającymi bezpośrednio z samego charakteru pacjenta. Psychoterapeuta musi więc zagłębiać się dużo dalej w psychikę pacjenta niż psycholog. Zwykle psychoterapie trwają nawet kilka lat, kiedy u psychologa niektóre problemy można rozwiązać nawet na jednym.

agresjaNie ma prawnych zasad określających kto może nazywać się psychoterapeutom a kto nie. Jednak wykształcenie na tym gruncie jest w Polsce dostępne tylko w prywatnych ośrodkach szkoleniowych. Zwykle psycholog po 5 latach studiów np. na państwowej uczelni udaje się na dokształcanie w kierunku psychoterapeuty i otrzymuje stosowny certyfikat.

Szukasz certyfikowanego specjalisty? Magdalena Gruszka to psychoterapeuta z Wrocławia to idealny wybór.

Kiedy trafiamy do psychoterapeuty?

Zdecydowanie najczęściej w Polsce psycholog jest jednocześnie psychoterapeutom, dlatego idąc do psychologa diagnozuje on problem i dopasowuje terapię lub psychoterapię. Jeśli problem jest wyjątkowo duży, psychoterapeuta musi odesłać taką osobę do psychiatry, choć zwykle już lekarz pierwszego kontaktu może rozpoznać ewentualne problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *