dziecko

Jak radzić sobie z niegrzecznym dzieckiem?

dzieckoNiestety nie każde dziecko jest tak grzeczne, jak maluchy z reklam i filmów. W większości przypadków każde dziecko ma swoje humory i potrafi dać rodzicom nieźle w kość. Są oczywiście dzieci bardzo niegrzeczne, z wybuchowym temperamentem, które bardzo ciężko wychować i zmusić do posłuszeństwa, ale w każdym przypadku warto próbować. Jak postępować z niegrzecznym dzieckiem?

Przede wszystkim konsekwencja

Od małego dziecko powinno wiedzieć, że rodzice nie rzucają słów na wiatr i to co powiedzą to później zrobią. Dlatego jeżeli zabraniamy dziecku podjadać słodycze między posiłkami, to powinniśmy tej zasady konsekwentnie przestrzegać. Jeżeli tego nie robimy dziecko ma mętlik w głowie i kiedy tylko nadarzy się okazja, postara się wymusić zmianę decyzji rodzica. Im dziecko starsze, tym głośniejszych metod będzie używało.

Groźby, które możemy spełnić

Czasami, kiedy dziecko jest niegrzeczne, rzucamy w złości groźby w stylu – jak będziesz niegrzeczny to cie myszy zjedzą albo zaraz zabiorę ci laptop i już się nie będziesz nim bawił. A następnie dla świętego spokoju zostawiamy mu tego laptopa na kolejne dwie godziny. Jeżeli już grozimy dziecku konsekwencjami jego zachowania, to musimy następnie spełnić swoje groźby. W innym przypadku staniemy się dla dziecka niewiarygodni.

Pozytywna motywacja

Poza karami ważną rolę w życiu dziecka pełni też pozytywna motywacja. Kiedy dziecko jest grzeczne i ładnie się bawi warto go pochwalić, poświęcić mu chwilę i pobawić się z nim. Dziecko musi wiedzieć, że takie zachowanie jest przez rodziców gratyfikowane przytuleniem, pochwałą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *