niemowlak

Jak ubrać dziecko na wiosenny spacer?

Wielu świeżo upieczonych rodziców ma ogromne problemy z tym, jak ubrać swoje dziecko na spacer lub wizytę u znajomych. Problem jest tym większy, że tego roku wiosna przyszła do nas bardzo wcześnie i cały czas rozpieszcza nas ciepłymi słonecznymi dniami. Jednak temperatura wcale nie jest taka wysoka, a powietrze ostre i marcowe. Jak więc ubrać noworodka, niemowlę i małe dziecko w taka pogodę, aby go nie przegrzać i aby nie zmarzło?

Noworodek

niemowlakNowo narodzone dzieci mają najczęściej nieco obniżona temperaturę ciała. Do tej pory siedziały w ciepłym i przytulnym brzuchu mamy, a teraz nagle musiały wyjść i zmagać się ze zmiennymi temperaturami otoczenia. Noworodek zawsze powinien posiadać jedną warstwę więcej niż my, a kiedy wychodzimy z nim na świeże powietrze, powinniśmy nakryć go ciepłym kocykiem. Pamiętajmy, że tak malutkie dziecko się nie rusza, więc jest mu chłodniej niż nam.

Niemowlę i małe dziecko

W przypadku dzieci troszeczkę większych, które już chodzą lub biegają, ubieranie dodatkowej warstwy jest zbędne, a może być nawet niebezpieczne. Należy pamiętać, że przegrzanie organizmu dla takiego malucha jest dużo gorsze niż delikatne przewianie. Dzieci maja mnóstwo energii, cały czas są w ruchu, więc jeżeli założymy im zbyt wiele ubrań, z pewnością się zgrzeją i przeziębią. Dlatego lepiej i tutaj zachować umiar. Należy tez pamiętać, aby dziecko zawsze miało czapeczkę na głowie lub kapelusik. Wbrew pozorom słońce świeci całkiem ostro nawet w marcu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *