Wady i zalety własnego biznesu

biznesmanTrudna sytuacja na rynku pracy coraz częściej zmusza do wytwarzania miejsc pracy dla samego siebie czyli zwyczajnie otworzenia własnej działalności gospodarczej. Przejście na swoim jest dla wielu marzeniem, ale także dla podobnej części osób jest to coś nie do pomyślenia.

Własna działalność gospodarcza ma swoje plusy i minusy – dokładnie jak praca na etacie. Watro więc zastanowić się, czy takie wyjście jest faktycznie dla nas, może się bowiem okazać, że zmarnujemy jedynie pieniądze, a biznes nie będzie tym czego oczekiwaliśmy.

Minusy własnej firmy

Bycie na swoim to przede wszystkim duże ryzyko. Jeśli na rynku jest nie najlepszy okres, przez kraj przechodzi fala kryzysu lub np. rząd wprowadza przepisy ograniczające możliwość pracy w naszej branży to my sami spotykamy się z problemem rosnących kosztów, a braku zarobków. Pracownik na etacie musi dostać swoją pensję, pracodawca jeśli się o to nie zatroszczy może jeść szczaw jak to subtelnie powiedział jeden z polityków. Kontrolowanie i odpowiedzialność za pracowników, to kolejna wada działalności gospodarczej. Istotnym problemem jest polska administracja, która ma za cel zniszczyć przedsiębiorczość, zamiast ją rozwinąć – głównymi narzędziami są absurdalne przepisy i władza urzędnika, który nie ponosi żadnych konsekwencji.

Zalety działalności gospodarczej

Jedną z podstawowych zalet wskazywanych przez chętnych na własną firmę i samych właścicieli jest brak zwierzchnictwa. Ta cecha nie przypada każdemu do gustu, jednak jeśli nie lubimy kiedy nami ktoś rządzi, to działalność to idealne rozwiązanie. Kolejna zaleta to fakt, że na ile zapracujemy, lub co lepsza zapracuje nasz pracownik, tyle mamy. Jeśli ktoś ma smykałkę do interesów faktycznie się nie narobi, a portfel i konto zapełni. Sporo osób odbiera przedsiębiorcę, za kogoś odważnego i ważnego. Działalność może być więc niestety też dobrym szpanem – choć zwykle takie osoby za dobrze sobie nie radzą w biznesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *