Dlaczego warto grodzić swoją działkę?

ogrodzenie - siatkaOgrodzenia w takich krajach jak USA czy nawet Francja, Niemcy lub Wielka Brytania zwykle ogranicza się jedynie do funkcji ozdobnej. Jak można bowiem inaczej interpretować stosowanie żywopłotu 0,5 metra czy takiej też wysokości murek. W Polsce natomiast mamy tendencję do dużo większego dbania o własną prywatność i dużo chętniej chowamy się za wysokimi, ponad 1,5 m ogrodzeniami.

Przed podjęciem decyzji o grodzeniu warto się zastanowić czy jest sens faktycznie stawiać tak wysokie ogrodzenie i jaką technologią.

Zależy gdzie mieszkamy

Mieszkając na obrzeżach miasta wysokie ogrodzenie to jednak podstawa. W takiej lokalizacji możemy bowiem spodziewać się „gości” począwszy od zabłąkanych psów, przez zwierzyną a kończąc na zabłąkanych „spacerowiczach”. Także złodzieje chętnie wybierają takie lokalizacje na „włamy”, bo łatwiej jest pozostać niezauważonym. Dlatego wysokie ogrodzenie świetnie się sprawdzi. Już na małych osiedlach domków jednorodzinnych, w wydzielonych obszarach nierzadko ogrodzonych już wcześniej dodatkowe ogrodzenie nie jest potrzebne.

Zwierzęta na działce

Ogrodzenia początkowo były stosowane przez ludzi do zatrzymywania przy gospodarstwach zwierzęta domowe. Teraz także jeśli mamy większego psa ogrodzenie jest właściwie niezbędne. Nie możemy bowiem trzymać przy nieogrodzonym domu np. owczarka niemieckiego. Jeśli bowiem ugryzie on kogoś, to może dla nas skończyć się to nawet rozprawą w sądzie.

Ochrona przed kradzieżą

Nie można sądzić, że 1,5 metrowe ogrodzenie ochroni przed złodziejem. Tak naprawdę nawet alarm czy pies obronny nie dają 100% pewności, że dom jest bezpieczny, ale utrudniają pracę złodzieja. Zgodnie ze starym przysłowiem „okazja czyni złodzieja” więc brak ogrodzenia może być pretekstem do „podwędzenia” czegoś z naszej działki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *