pies

Jak wytresować psa?

piesKażdy kto kocha psy i chociaż raz miał z nimi bliżej do czynienia wie, że młode szczeniaki są jak dzieci. Potrafią psocić, niszczyć, gryźć i robić wiele innych rzeczy, które spędzają sen z powiek im właścicielom. Niestety szczeniaki są słodkie tylko na ładnych obrazkach, a w rzeczywistości wytresowanie pasa to prawdziwa, ciężka praca. Od czego zacząć?

Posiłki

Na początku szczeniaki powinny dostawać posiłki częściej, a mniejsze porcje. Trzeba od maleńkości uczyć psa, że to pan jest właścicielem jego miski i może z nią zrobić co chce. Warto kilkakrotne podczas jedzenia zabierać miskę, aby pies wiedział, że mamy takie pełne prawo. Ważny jest też sposób w jaki podajemy miskę – stoimy sztywno i czekamy aż szczeniak usiądzie i spojrzy nam w oczy – nie na miskę. To bardzo ważny element ponieważ dzięki temu pies wie, że to jest jego pan i od niego dostaje pokarm. W ten sposób stawiamy siebie wyżej w stadzie, na pozycji lidera, a pies musi się podporządkować.

Spacery

Drugim bardzo ważnym aspektem związanym z wychowaniem psa są codzienne spacery. W okresie szczenięcym, zwłaszcza do 6 miesiąca życia można psa bardzo dużo nauczyć. Im pies starszy tym trudniej będzie mu wpoić zasady jakie obowiązują na spacerach. Dlatego dobrze jest prowadzić codzienny trening, aby przyzwyczaić psa do obroży i smyczy. Na początku będzie się buntował, ale trzeba to jakoś przetrwać. Ważne, aby zawsze wychodzić przez drzwi jako pierwszy – przywódca stada. Puszczamy psa gdzieś gdzie jest bezpiecznie i przywołujemy do siebie. Za każdym razem musimy mieć dla niego jakąś nagrodę, wtedy nauka będzie bardziej efektywna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *