Żarówki – zwykłe, energooszczędne czy LED?

żarówkaUnia Europejska od 2009 roku systematycznie zakazywała kolejnych zwykłych żarówek żarowych. Do niedawna tak łatwo dostępne znikły ze sklepowych półek. Unia teoretycznie taką decyzję podyktowała w związku z dużym zużyciem prądu i niewielką ilością światła takiego rozwiązania. Teoretycznie chodzi o ochronę środowiska, jednak wiele osób ma inne zdanie na ten temat i możliwe, że maja wiele racji. Bo już sam proces produkcyjny może wiązać się z dużo większym obciążeniem dla środowiska.

Nie zmienia to faktu, że warto zastanowić się nad oszczędzaniem energii właśnie dzięki żarówkom. Mamy tak naprawdę do dyspozycji 3 rozwiązania. Żarówki żarowe dalej są w sprzedaży pomimo głośnej dyrektywy, zwyczajnie na opakowaniu jest opisane, ze nie są do użytku domowego. To w 100% rozwiązuje problem ich dostępu.

Żarówki energooszczędne

Według Unijnych urzędników to właśnie one miały zastąpić żarówki żarowe. Ich zużycie prądu miało być znacznie niższe, a żywotność nawet ośmiokrotnie dłuższa. Pojawiły się jednak sygnały, że te żarówki pomimo piętnastokrotnie wyższej ceny wcale nie są aż tak energooszczędne. Dodatkowo ich utylizacja jest bardzo problematyczna ponieważ zawierają rtęć, która jest przecież wyjątkowo trująca. Po stłuczeniu więc takiej żarówki trzeba bardzo uważać, aby nie wdychać oparów. Lepiej więc zamiast energooszczędnej żarówki niby ekologicznej, lepiej kupić żarową niby nie do użytku w domu.

Żarówki LED

Producenci oświetlenia LED bardzo zyskali na tej dyrektywie, bo właśnie te żarówki wydają się bardziej ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem. Wystarczy porównać zużycie energii do emitowanego światła i okazuje się, ze 3 watowa żarówka LED daje tyle światła co 40 watowa żarówka żarowa. Dodatkowo, zwykle ok. 25-krotnie dłużej służy i jest znacznie bardziej odporna na wstrząsy i uszkodzenia niż obie poprzednie. Jest niestety też najdroższa, jednak taka żarówka zwraca się dość szybko, bo już po pół roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *