pies2

Zwierzak w domu

piesKażde dziecko prędzej czy później będzie chciało mieć jakiegoś zwierzaka. Niektóre dzieci wolą psa, kota lub chomika, inne bardziej egzotyczne zwierzątka jak pająki czy węże. Nie na wszystko powinniśmy się godzić, a przed podjęciem decyzji o przyjęciu pod swój dach zwierzaka rozważyć wszystkie za i przeciw. Trzeba wziąć także pod uwagę opcję, co stanie się ze zwierzakiem, kiedy dziecko nagle przestanie się nim interesować.

Plusy posiadania pupila

Większość z nas miała w swoim życiu jakiegoś zwierzaka. Kiedyś popularne były pospolite zwierzaki domowe, jak pies, kot, królik. Dla dziecka posiadanie takiego przyjaciela może być bardzo korzystne. Badania pokazują, że dzieci, które rosną w domu ze zwierzakiem rozwijają się lepiej niż te bez zwierzaków. Poza tym mniejsze jest u nich prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na sierść, gdyż cały czas stykają się z potencjalnym alergenem. Jeżeli dziecko jest już na tyle duże, aby samo pomagało w opiece nad pupilem, może nauczyć się przy okazji odpowiedzialności i zaradności.

Minusy i minusiki

Niestety zwierzę w domu może być także sporym problemem. Najgorzej mają rodzice, których dziecko po początkowej euforii i zachwycie nad nowym pupilem znudziło się i odmawia współpracy i pomocy w opiece nad zwierzakiem. W takim wypadku to na rodziców spada odpowiedzialność za los pupila. Oddanie go do schroniska nie jest rozwiązaniem problemu. Dziecko musi zrozumieć, że zwierzę to nie zabawka. Poza tym utrzymanie zwierzaka zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Poza karmą, potrzebne są też wizyty u weterynarza, szczepienia, czasami leki. Zwierzak to odpowiedzialność na długie lata, dlatego lepiej dobrze przemyśleć decyzję o przyjęciu pod swój dach nowego członka rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *